Danske Slægtsforskere Odense

- en aktiv forening for slægtsforskere

Hvad får du for 100 kr. om året?

Adgang til 60-70 arrangementer - masser af nyhedsbreve - adgang til hyggeligt samvær med slægtsforskere - mulighed for at låne en scanner til billeder og negativer.

Bogen Gotisk

Køb bogen om gotisk håndskrift

bog forside

Overskud fra salget går 100% til Danske Slægtsforskere Odense

IMG 7516

Denne læsekreds mødes ikke - vi arbejder hver især hjemmefra. 

Danske Slægtsforskere Odense har en Gotisk læsekreds, som transskriberer tekster med gotisk håndskrift, f.eks. skifter, justitsprotokoller og breve. Det kræver lidt - eller en del - øvelse, og mange finder det vanskeligt.

Efter den gotiske skrift fik vi skråskrift, som blev brugt i Danmark fra 1875 og de næste 100 år, indtil vi i 1970-erne gik over til formskrift og skrivemaskine. Vi formoder, at rigtig mange af vores medlemmer kan læse skråskrift. Det vil vi gerne benytte os af i denne aktivitet: Skrå læsekreds.

Hvad går Skrå læsekreds ud på?
Vi finder nogle spændende eller sjove tekster med skråskift, som holdet transskriberer i mindre portioner. Bagefter korrekturlæser vi hinandens tekster.

Hvordan?
Arbejdet foregår meget Covid-19-venligt, nemlig hjemme hos dig selv! Man påtager sig at transskribere 4-5 sider ad gangen. Når de er oversat, bytter du med en anden, og så læser I korrektur på hinandens bidrag.

Når du melder dig til, vil du modtage et link til de sider, du skal oversætte, samt et link til den side, hvor du skal skrive den oversatte tekst ind. Det er ret nemt. Hvis du gerne vil have billederne tilsendt pr. email, klarer vi også det. Du modtager også et link til en oversigt, hvor du kan følge projektets fremdrift.

Klaus Guldager fra foreningens bestyrelse står for fordeling af opgaverne, og du hører fra ham, når du har tilmeldt dig.

Tilmelding
Der er lukket for tilmelding lige nu - vi lukker op senere, når der er nye tekster klar.