Danske Slægtsforskere Odense

- en aktiv forening for slægtsforskere

Hvad får du for 100 kr. om året?

Gratis adgang til en lang række arrangementer - fysisk/online. Nyhedsbreve med aktuelt stof for slægtsforskere. Du kan låne en scanner til billeder og negativer. Vi lægger stor vægt på socialt samvær om vores gode hobby!

Bogen Gotisk

Køb bogen om gotisk håndskrift

bog forside

 

Mange af vores aner endte deres dage i København, der dengang - ligesom nu - er en metropol, der trækker landbefolkningen til. Hvis du har aner, der døde i København i denne periode, kan de findes på Dødebladene.

Beskrivelse fra Rigsarkivets hjemmeside: Disse såkaldte dødeblade er et alfabetisk navneregister over døde i København i perioden 1893-1923. På de enkelte blade er anført fødselsdag og -sted samt dødsdato. Desuden stilling, bopælsadresser samt evt. børn mellem 10 og 14 år. Registerbladene er udtaget af det navneregister, som politiet udarbejdede på grundlag af de halvårlige mandtalller over Københavns befolkning. Disse mandtaller findes for perioden 1869-1899 i Københavns Stadsarkiv, for den efterfølgende periode er de afleveret til folkeregisteret. I stadsarkivet findes ligeledes navneregistre 1869-1882 og 1900-1923. Københavns folkeregister er oprettet på grundlag af dette mandtalsmateriale 1923-1925.

Københavns Stadsarkiv har indtastet hele arkivet, søg dine slægtninge her:

https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/